Borelioza u psów to dolegliwość spowodowana krętkami, więc bakteriami Borrelia (w rodzaju burgdorferi, afzelli oraz garinii). To ów sam patogen, jaki atakuje ludzi. Przenoszona jest poprzez kleszcze, więc niewielkie pajęczaki, jakie przebiegając z roślin na ludzkie systemy, wbijają się w skórę zarażając zaatakowany system. W ubiegłych latach ilość kleszczy zakażonych borrelią oraz będących jej przewodnikami intensywnie wzrosła. Podaje się, iż ryzyko dla ludzi oraz stworzeń stanowi choćby jedna czwarta tychże pajęczaków. Skażone kleszcze są w całej Polsce oraz są czynne od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Znaczy to, iż należy na nie uważać prawie poprzez cały rok.

Czym jest borelioza psia?

Borelioza jest zwana też dolegliwością z Lyme czy krętkowicą kleszczową. To dolegliwość infekcyjna wywoływana poprzez bakterie z kategorii Borellia. Mogą na nią zachorować zarówno zwierzęta hodowlane, jak również ludzie. Należy dostrzec, iż same kleszcze nie wywołują dolegliwości z Lyme. Owe robaki przenoszą bakterie oraz przekazują je wraz z gryzieniem. Każde ugryzienie poprzez kleszcza może skończyć się zakażeniem Borellią, jaka wywołuje dolegliwości odkleszczowe.

Skąd się bierze borelioza u psa oraz co to za dolegliwość?

Borelioza u psa to długa, bakteryjna dolegliwość, jaką mogą przenosić kleszcze. Powoduje ją krętek z grupy Spirochetacea, natomiast w Polsce dolegliwość przekazują kleszcze pospolite (Ixodes ricinus) i okazjonalnie kleszcze jeżowe (Ixodes hexagonus). Borelioza atakuje dużo organów. Jest rzadziej aniżeli np. babeszjoza, natomiast może spowodować duże konsekwencje, więc niewątpliwie należałoby zwracać uwagę na wszystkie nieprzyjemne symptomy u pupila.

Symptomy boreliozy u psa

Główne symptomy dolegliwości pojawiają się u psów zazwyczaj właśnie od 2 do 6 miesięcy od zakażenia. Borelioza u czworonogów niezwykle wielokrotnie jest także całkowicie bezobjawowo – zwiastuny obserwuje się jedynie u 5-10% chorych psów. Symptomy boreliozy u psów zmieniają się w danych fazach dolegliwości. Na przedwczesnym czasie dolegliwości zazwyczaj nie obserwuje się żadnych objawów. U nielicznych psów, po paru dniach od kontaktu z kleszczem, w miejscu ugryzienia pojawia się rumień – ze względu na sierść ciężko go natomiast dostrzec.

Co na kleszcze dla psa?

Wielu spośród nas zastanawia się, czy da się zabezpieczyć psa przed szkodnikami. To niewątpliwie ciężkie zadanie, jednak nie niewykonalne. Więc, co na kleszcze u psa? Najpopularniejszym artykułem na kleszcze są niewątpliwie obroże. Funkcjonują one w taki sposób, iż zamknięta w nich treść w regularnych odstępach czasu przechodzi do skóry psa. Innym wyjściem są tabletki. Teraz na rynku wprowadza się smakowe tabletki, jakie gwarantują własnemu pupilowi ochronę przeciwkleszczową choćby na 3 miesiące.


Więcej porad i ciekawostek ze świata zwierząt znajdziesz na poglaskaj.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here