Laptopy są urządzeniami przenośnymi, bez których większość z nas w XXI wieku nie wyobraża sobie życia. Znajdują one szerokie zastosowanie nie tylko w multimediach, ale stanowią również nieocenione narzędzie codziennej pracy. Przedział używanych laptopów zaczyna się już od około tysiąca, a kończy nawet na dziesiątkach tysięcy. Od czego zależna jest więc cena laptopa i za co tak naprawdę się dopłaca?

Nowy=droższy

Z kupnem laptopa jest dokładnie tak samo jak z innymi dobrami. Nowe, dopiero co wypuszczone modele będą droższe od wersji dwu czy pięcioletnich. Naturalnym jest, że nowy produkt, który wyszedł dopiero z fabryki będzie droższy. Tak samo dzieje się w przypadku laptopów. Modele nowe będą zawsze droższe o te paręnaście procent.

Podzespoły laptopa

Podzespoły laptopa są jednymi z najważniejszych aspektów, na które należy zwrócić uwagę w trakcie doboru laptopa. To jak wydajne komponenty będą wchodziły w skład laptopa, będzie determinować jego cenę. Już pojedyncze podzespoły będą mieć duży wpływ na ostateczną cenę produktu. Uwzględniane są tu podstawowe podzespoły takie jak: pamięć RAM, dysk twardy, procesor czy dedykowana karta graficzna. W przypadku gdy chcemy laptop ze znacznie mocniejszym modelem procesora wówczas dopłata może wynosić nawet kilkaset złotych w zależności od dobranego procesora. Ponadto dodatkowa pamięć operacyjna RAM to koszt następnych 200-300 złotych, zaś wymiana dysku twardego HDD na SSD bądź dodatkowy dysk to następne 200-300 złotych. W ostatecznym rozrachunku taka sama seria laptopów może różnić się cenowo nawet dwukrotnie, a wszystko uzależnione jest od klasy podzespołów, na które się zdecydujemy. 

>>> Zobacz najlepsze laptopy do 1500 zł.

Marka, a cena

Nie od dziś wiadomo, że za markę się płaci. Podobnie jest w przypadku laptopów. Najpopularniejsze firmy, a zarazem jedne z droższych takie jak Apple oferują laptopy w bardzo wysokich cenach, gdzie bez wątpienia duże znaczenie odgrywa sama marka. W wielu przypadkach niestety cena nie jest adekwatna do jakości, dlatego warto nieco zagłębić się w tematy związane z elektroniką zanim zdecydujemy się na zakup.

Podsumowanie

Reasumując, laptop można zakupić zarówno za tysiąc, jak i dziesięć tysięcy złotych. Wiele jest zależne jednak od tego jak wydajnego sprzętu potrzebujemy. Cena laptopów uzależniona jest przede wszystkim od roku produkcji, tego czy sprzęt jest nowy oraz zastosowanych w nim podzespołów. To właśnie ostatni element ma przeważnie kluczowe znaczenie w rozbieżności cen urządzeń. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj