W depresji niemal zawsze jest smutek, natomiast wielokrotnie nie znaczy on depresji. Istotne jest jego natężenie oraz czas trwania. Jeżeli zmniejszony nastrój czy strach utrzymuje się poprzez długi okres oraz nie możesz sobie z tymże poradzić, zwróć się po poradę do specjalisty. Depresja jest niezwykle ciężką dolegliwością oraz musi być leczona.

Jak pomóc osobie w depresji? Po pierwsze – zrozumieć

Depresja jest dolegliwością egalitarną. Zachorować na nią mogą młodzi oraz starzy, bogaci oraz biedni, wiodący zarówno życie nieszczęśliwe, jak i w całości dobre oraz zadowalające. Poza przypadkami depresji egzogennej, większość tego rodzaju schorzeń powodowana jest elementami emocjonalnymi, w tymże przede wszystkim zakłóceniami w tworzeniu ważnych dla własnego nastroju neuroprzekaźników: serotoniny, noradrenaliny oraz dopaminy. Znaczy to, iż zły nastrój oraz wszelkie pozostałe symptomy występują bez związku z konkretnymi, dającymi się racjonalnie uzasadnić elementami.

Czego nie mówić osobie cierpiącej na depresję?

Postępowanie z osobą cierpiącą na depresję nie jest proste. Czemu? Stałe cierpienie oraz niezdolność do funkcjonowania wielokrotnie wywołują w pozostałych niechęć. Kiedy chora jest bliska nam osoba, boimy się o nią oraz pragniemy jej pomóc. Błyskawicznie pojawia się duża frustracja, kiedy wszystkie próby wsparcia okazują się bezcelowe. Pragnąc polepszyć czyjąś sytuację oraz nastawienie, wielokrotnie podświadomie oraz niezamierzenie też bardziej szkodzimy choremu. Próbując go zabawić, dajemy dowód na to, iż nie rozumiemy zespołów zaburzenia. Przede wszystkim należałoby pamiętać, iż depresja to nie naturalny smutek, natomiast dolegliwość.

Mimo tego, iż świadomość społeczna na temat schorzeń emocjonalnych ewoluuje, to w dalszym czasie depresja jest lekceważona i stosowana jak wymysł czy skutek gorszego humoru. Także niewielu spośród nas może w dobry sposób wspomagać osoby nią dotknięte. Odpowiednie porady i akceptujące oraz pozornie wspierające przekazy nie pomagają, natomiast wielokrotnie funkcjonują opacznie. Towarzyszenie choremu nie jest proste oraz stanowi wyzwanie dla jego bliskich. Z tego powodu należałoby wiedzieć, czego nie robić oraz nie mówić choremu, by nie sprawić mu przykrości oraz nie pogorszyć jego nastawienia.

Depresja co pomaga?

Dobre środki oraz psychoterapia to podstawa. Natomiast leczenie to można także wesprzeć. Jedną spośród form jest fototerapia – stała ekspozycja chorego na światło o właściwym nasileniu. To pewna oraz dobra forma wykorzystywana nierzadko w wypadku depresji epizodycznej, więc obniżeniu nastroju w okresie jesienno-zimowym czy zimowo-wiosennym. Cierpiącemu na depresję może pomóc też ruch. Nie chodzi o wyczerpujące treningi, starczy przekonać chorego na spacer.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj