Kuna domowa jak większość stworzeń szuka bezpiecznych miejsc gdzie może się ulokować, schronić poprzez chłodem, odchować młode. Kuna najchętniej wybiera miejsca zapewniające ochronę przed wymogami powietrznymi, niedostępne dla pozostałych drapieżników, w bliskiej odległości od źródła jedzenia. Owe wymogi realizuje bliskość człowieka, więc tak chętnie wybierają m.in. strychy, podstrysza domów, stodoły, garaże.

Jak wygląda kuna?

Kuna to puszysty ssak o długości blisko 50 cm — nie licząc ogona. Własnym kształtem trochę naprowadza tchórzofretkę. Stworzenie we własnym klimacie jest w dwóch rodzajach, trochę różniących się od siebie. Idzie o kunę domową i kunę leśną. Owa pierwsza może skakać choćby na odległość 3 m oraz niezwykle dobrze się wspina. Ma ogromną, białą plamkę na piersi, mocne zęby, natomiast również duże łapki. Tymczasem kuna leśna ma kanarkową, nierozwidloną kropkę zlokalizowaną między przednimi łapkami. Zwierzęta, niezależnie od rodzaju, są czynne zwykle po zmierzchu — zmrokiem i nocą.

Środki aromatyczne oraz żywołowne pułapki

Sposobów na kuny jest parę, jak i również form odstraszania. Jednym spośród wielu form jest odstraszanie za pomocą odstraszaczy ultradźwiękowych na kuny. Z racji na przeróżne konieczności oraz miejsce wykorzystania. Kuna nie przepada za innymi zapachami ze względu na własną terytorialność. Na rynku są przeróżne środki aromatyczne, jakie umożliwiają w odstraszaniu niewielkich drapieżników. Tego typu odstraszacze są np. w sprayu oraz są łatwo dostępne w wielu sklepach. Można również napotkać się z pułapakami żywołownymi w formie klatek, jakie przyciągają kuny zapachem położonego w środku jedzenia (jajko, chleb z miodem, mięso kurczaka). Gdy kuna bierze po posiłek, klatka jest mechanicznie zatrzymana.

Sposób na kunę – elektryczny pastuch

Mniej znanym sposobem na kunę jest instalacja będą niemal elektrycznym pastuchem. Instalację umieszcza się blisko okapów, zazwyczaj przy rurach. Prąd wydzielający małe natężenie efektywnie da do poznania ssakom, iż nie są mile widziane na poddaszu. By zapobiec kłopotu z kunami w przyszłości, należy dobrze ochronić dach oraz podstrysze.

Sierść psa czy kota

Jest duża szansa, iż kunę odstraszy sierść kota czy psa, rozsypana na poddaszu. Istotne, aby systematycznie wykładać kolejne porcje sierści, aby jej zapach był wyraźny. Jeżeli po paru tygodniach takich zabiegów kamionka nie opuści strychu, najpewniej należy wykorzystać odmienny sposób na kuny. Kuna domowa łatwo ponieważ przyzwyczaja się do zapachów oraz innych przedmiotów oraz rozpoczyna je lekceważyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here