Awokado wymaga urodzajnej oraz bogatej w próchnicę ziemi. Winna być niezwykle przewiewna, natomiast zarazem zatrzymywać wilgotność. Roślinę siejemy w donicy podobnej wielkością do słoja, w jakim rosły korzenie. Awokado kocha ciepłe oraz nieco słoneczne stanowiska. Nie należy go natomiast stawiać w pełnym słońcu, niewątpliwie preferuje półcień. By roślina zakwitła, wymaga blisko 20 stopni. Nie może być hodowana w temperaturze mniejszej, aniżeli 10 stopni.

Awokado w donicy – wymagania

Do dobrego rozwoju awokado wymaga wielkich dawek oświetlenia oraz ciepła, więc także doniczki z sadzonkami najlepiej stawiać na wystawie południowej. Odpowiednia dla rośliny temperatura stanowi 24 stopnie Celsjusza. Za małe ilości oświetlenia sprawią, iż sadzonka będzie nieprawidłowo rosła, rozpocznie rozwijać długie pędy, jej pień będzie się zaginał, natomiast cały kształt ulegnie deformacji. Prócz światła awokado potrzebuje też solidnego nawadniania – ziemia w doniczce winna być zawsze mokra. Wyjątkiem jest zima, podczas której roślina przechodzi poprzez czas wypoczynku.

Pestka z awokado – jak ją przygotować do umieszczenia

Nim umieścimy w donicy pestki awokado należy je wcześniej ukorzenić. Aby to zrobić starczą nam trzy wykałaczki oraz szklanka wody. Pestkę stawiamy pionowo (spiczastą częścią do góry) oraz wprowadzamy poziomo w nią z trzech tron wykałaczki. Następnie wprowadzamy w szklance- tak aby dobrze opierała się o jej brzegi. Na koniec szklankę wlewamy wodę tak aby pokryła 1/3 przestrzeni pestki. Jeżeli będzie ubywać należy ją regularnie poszerzać. Pestkę zanurzoną w wodzie ustawiamy w ciepłym nasłonecznionym miejscu.

Jak posadzić pestki awokado?

By wyhodować awokado z pestki niezbędna nam będzie duża donica (im większa tymże lepsza) zasypana ziemią. Podłoże winno być lekkie oraz napowietrzone, więc także ziemię należy połączyć z perlitem. Można wykorzystać także kompozycji piasku z torfem (połączyć w stosunku 1:2). Odczyn pH ziemi winien być podobny do obojętnego. Potem należy wziąć świeżą pestkę awokado (najlepiej od razu po wyciągnięciu z owocu) oraz umieścić ją do ziemi w donicy.

Uprawa awokado z pestki

Awokado można uprawiać w warunkach mieszkaniowych stosując pestkę z kupionego owocu. Roślina wprawdzie będzie miniaturką w zestawieniu z okazami będącymi w środowisku naturalnym, natomiast dzięki gęstemu rodzajowi oraz skórzastym liściom (10-15 cm długości) stanie się oryginalną dekoracją pomieszczeń. W odpowiednich warunkach awokado może zakwitnąć (mało atrakcyjne żółtozielone wiechy), natomiast choćby uformować owoce – choć to drugie to działanie właściwie rzadkie. Owocowanie jest możliwe po 6-8 latach od umieszczenia rośliny w donicy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj