Dobór odpowiedniej pary butów do biegania, czy to do biegów zwykłych, czy przełajowych, może się wydawać trudnym zadaniem. Przy doborze obuwia biegowego najistotniejsze jest odnalezienie butów, jakie są opracowane z myślą o Twoim stylu biegania. Obejmuje to Twoją własną biomechanikę (krok), typ wykonywanych poprzez Ciebie biegów (pokrywa, odległość, szybkość) i indywidualne preferencje, takie jak „wyczucie” terenu.

Buty dostosowane do stopy

Tradycyjny podział obejmuje: pronujące, supinujące i „zwyczajne”. Podstawowy rodzaj, pronujący, to taki, w którym stopa mocniej „dobija” do środka. Znaczy to, iż podbicie znajduje się trochę niżej aniżeli u osoby ze „zwykłą” stopą, natomiast również, iż większa część podeszwy łączy się z podłożem. W tymże wypadku potrzebne jest, by zainwestować w buty ze wsparciem dla centralnej części stopy. Rodzaj supinujący to przeciwieństwo pronowania. Większy ciężar opiera się w tymże wypadku na zewnętrznej części stopy. Większe jest też podbicie.

Typ podłoża, po jakim nierzadko biegamy

Przy doborze butów do biegania należy zwrócić uwagę na rodzaj podłoża, po jakim nierzadko chcemy trenować. Jeżeli zdecydowanie większą część treningów przeznaczamy na bieganie po twardej powierzchni, rodzaju: asfalt, kostka brukowa, lub beton, powinniśmy dobrać buty mające większą amortyzację i stabilizację stopy. Jeśli będziemy biegać po nieutwardzonych ścieżkach leśnych, górskich i po nierównym, podmokłym obszarze, w tymże wypadku najprzydatniejsze będą buty z mocno wyprofilowaną podeszwą.

Intensywność wysiłku

Innym parametrem, jaki należałoby wziąć pod uwagę jest intensywność wysiłku. Natomiast w wypadku młodych biegaczy skupimy się bardziej na objętości (ilość km przebieganych na treningu oraz ilość treningów w skali tygodnia – na szybkość jeszcze nadejdzie pora!). Ów parametr w związaniu z wagą biegacza odpowiada w znacznej ilości za szybkość wykorzystania butów. Im częściej będziesz używał butów, im dłuższe robił treningi tymże pianka tłumiąca ulegnie większej degradacji.

Jaki spadek dobrać?

Tradycyjne buty do biegania mają najczęściej drop 10-13 mm, są to buty z odpowiednio amortyzowaną piętą, co ochroni młodych biegaczy przed trudnymi następstwami treningów. Wartości dropu 8-6 mm prezentują buty przejściowe, słabiej amortyzują własna piętę podczas biegu jednak możesz już z uznaniem biegać ze śródstopia. Wartości poniżej 4 mm prezentują but minimalistyczny, wymuszający ruch tylko ze śródstopia. Ten typ obuwia niewątpliwie zalecany jest dla trochę bardziej zaawansowanego biegacza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj