Ptaki, jakie lecą na zimę do ciepłych krajów, cieszą nas własnym otoczeniem od wiosny do jesieni (chociaż wybrane rodzaje, takie jak jerzyk, wędrują z Polski do Afryki już na starcie sierpnia). Czemu natomiast ptaki decydują się iść w duże oraz ciężkie podróże? Ptasie wędrówki powiązane są z regularnością pór roku. Wybrane rodzaje migrują, ponieważ w czasie zimowym stają się narażone na mróz, natomiast również brak pokarmu.

Jakie ptaki migrują? Jakie ptaki odchodzą do ciepłych krajów?

Niezwykle popularnymi ptakami lecącymi na zimę są bociany, żurawie, czaple, jaskółki, kukułki, dudki lub skowronki. Ptaki zaczynają przygotowania do własnej podróży i samą drogę w drugiej połowie sierpnia. Wówczas odlatują bociany i jerzyki. Opuszczają one stadnie. Polskie bociany lecą poprzez Cieśninę Bosfor, nie lecą nad Morzem Śródziemnym. Dziennie mogą przebyć choćby 500 km. Tymczasem ich cały odcinek jaki pokonują to 12 tysięcy kilometrów. Lecą do Afryki na tamtejsze sawanny.

Czemu ptaki lecą na zimę?

Najistotniejszym wyznacznikiem jest tutaj brak posiłku. Zaszywają się robaki, płazy, gryzonie; kończą się owoce, nieprzyzwoicie maleje ilość dostępnego dla ptaków jedzenia. Gdy już nadejście chłodna pora roku, wielka powierzchnia śniegu utrudnia wielu ptakom na zdobywanie nowego posiłku. Dla konieczności obfitości dobrego jedzenia opuszczają nas pomiędzy innymi idealnie nam znane wielkie ptaki takie, jak bociany, żurawie i niewielkie: jaskółki, jerzyki, skowronki lub słowiki. Brak żywności zimą byłby dla nich większym niebezpieczeństwem dla życia aniżeli mała temperatura.

Okazuje się, iż na porę wylotu ptaków oddziałuje parę kwestii. Najistotniejsza jest niewątpliwie długość dnia. Im dzień staje się krótszy (natomiast dzieje się tak regularnie od połowy szkolnych wczasów aż do świąt Bożego Narodzenia), tymże mniej momentu na otrzymywanie jedzenia mają ptaki. Mała temperatura, jest kolejnym czynnikiem podróży do cieplejszych krajów. Nie jedynie dlatego, iż ptakom jest zimno (wiemy odpowiednio, iż ptaki mogą sobie lepiej czy gorzej radzić sobie w małych temperaturach.

Jakie ptaki odlatują z Polski na zimę? – Kukułka

Już w sierpniu, kiedy lato jeszcze w pełni, natomiast posiłku w bród, rozpoczyna się ruch w ptasim świecie. W trzeciej dekadzie sierpnia ostatecznie lecą bociany oraz jerzyki. Znikają niespodziewanie, stadnie, pozostawiając za sobą tylko garstkę nie- udolnych maruderów. Lecąc w stadzie, małe mogą zrozumieć trasę przejazdu, zapoznać się unikania zagrożeń oraz znajdowania żerowisk. Własne bociany przechodzą poprzez Bosfor, omijając Morze Śródziemne, ponieważ nad wodą latać nie mogą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj