Sposób na atrakcyjny, przydomowy ogród warzywny stanowi związanie wiedzy oraz doświadczenia. Znajomość reguł współrzędnej uprawy roślin, by zabezpieczać je przed obustronnym szkodliwym wpływem, pasożytami oraz dolegliwościami i śledzenie zmian, będących z każdym rokiem w uprawach, pozwolą cieszyć się zdrowym oraz dobrym plonem. Dowiedz się, na czym polega odpowiednie otoczenie warzyw – jakie warzywa sadzić przy siebie, natomiast jakich zestawień unikać.
Ogródek warzywny- dlaczego warto?
W czasach, gdy tyle się mówi o sztucznym nawożeniu artykułów dostępnych w sklepach, niejedna osoba marzy o swym ogródku warzywnym. Nic zatem nadzwyczajnego, iż chociażby małych wymiarów uprawy można odnaleźć w wielu przydomowych ogródkach. Przyjemność z dań przygotowanych z osobiście wychowanych składników jest czymś wartym wysiłku! Tymże bardziej iż założenie przydomowego ogródka nie jest wcale ciężkie.
Uprawa współrzędna warzyw – czemu należałoby ją wykorzystywać?
Uprawa współrzędna warzyw to uprawianie obok siebie rozmaitych rodzajów warzyw. Dzięki temu mieszanie danych warzyw ze sobą zapewnia doskonalsze efekty oraz ogranicza zagrożenie wystąpienia licznych dolegliwości roślin. Uprawa współrzędna warzyw przewiduje zamówienie danych rodzajów na elementy żywieniowe w glebie, natomiast również rodzaj oraz tempo rozwoju. Należy tak planować nasadzenia by każda roślina miała odpowiednio wiele miejsca dla siebie, zarówno w części nadziemnej jak również podziemnej.
Jakie rośliny można sadzić obok siebie?
Podczas wyboru roślin, jakie planujemy umieścić obok siebie, musimy pamiętać o łączeniu rodzajów, ponieważ wybrane spośród nich wytwarzają treści pozytywnie działające na pozostałe. Jednym spośród niezwykle popularnych przypadków takiego związania jest marchew z cebulą. Aktywny zapach cebuli powoduje, iż do marchewki na pewno nie zbliży się znany szkodnik – połyśnica marchwianka. Z innej natomiast strony, obecność marchewek w pobliżu cebuli powoduje, że do cebuli nie dorwie się śmietka cebulanka.
Jakich warzyw nie należy uprawiać obok siebie?
Planując uprawę warzyw, nie wolno zapomnieć, iż wybrane rodzaje mają na siebie negatywny wpływ. Pochodzi to zwłaszcza z faktu, iż ich organy podziemne wielokrotnie tworzą oraz dają do gleby syntetyczne związki, jakie zapobiegają rozwój oraz wzrost pozostałych roślin. Także utrudniają kiełkowanie nasion oraz mogą służyć występowaniu deformacji. W wypadku rodzajów będących żywicielami pośrednimi dolegliwości oraz szkodników, przyciągają je do upraw roślin użytkowych. Więc z tego powodu nie winno uprawiać się obok siebie roślin z tejże samej rodziny botanicznej, np. pomidory oraz papryka.
Więcej porad ze świata roślin znajdziesz na zasadz.pl.