Indywidualny projekt domu sprawdzi się w sytuacji, kiedy nie znaleźliśmy w propozycji projektów tradycyjnych własnego odpowiedniego domku, spełniającego wymagania rodziny i zapisującego się w posiadaną działkę. Jest też możliwość zrobienia projektu indywidualnego, jaki będzie bazował na jednym spośród końcowych projektów budynków, uwzględniając natomiast pożądane poprzez Inwestora zmiany.
Zastanów się, jak ma wyglądać Twój odpowiedni dom
Przed spotkaniem z architektem należy określić własne pragnienia pod względem wielkości, kształtu oraz użyteczności przyszłego domu. Należałoby zastanowić się nad rodzajem zabudowy – czy ma to być dom parterowy, z podstryszem użytkowym, lub piętrowy. Zdarza się, iż owa sprawa jest podyktowana poprzez wymogi zabudowy czy wielkość oraz typ posesji. Należy pamiętać, iż na działce winien pomieścić się nie jedynie budynek, jednak również ogród – więc na małych działkach lepiej jest ustalić dom z kolejną kondygnacją.
Pomoc architekta – rzeczywiście należałoby
Dużo osób zapomina, iż architekt podczas planowania wnętrza ma parę działań do zrobienia. Nie jedynie ma zorganizować pomieszczenie, jednak także może pomóc też przed jego zakupem/budową. Jeszcze więcej osób decyduje się na konsultację z architektem przed rozpoczęciem decyzji o nabyciu mieszkania lub także przed dobraniem dobrego projektu domu. Architekt na tymże etapie może już pomóc przez wykonanie oceny lokalu pod względem praktycznym jak również estetycznym.
Realizacja projektu – zmiany w gotowym planie jako kolejna funkcja architekta na budowie
Chcesz zrobić zmian w projekcie? Małe poprawki, jak umieszczenie okien, drzwi, przemieszczenie ścian działowych, to korekta, jakiej można zrobić choćby podczas budowy. Architekt zmienia też na życzenie inwestora rodzaj produktów wykończeniowych. Kierownik budowy może udokumentować je przez dobry wpis w dzienniku budowy. Zmiany ingerujące w strukturę domu potrzebują więcej pracy oraz zwykle tworzą wydatki.
Ile to kosztuje?
Przy odpowiedzi na to pytanie do nadmienionych wymogów dołącza element: lokalizacja. Ocena projektów specyficznych różni się we współzależności od regionów. Zachodnia Polska oraz wielkie miasta jak Kraków lub Warszawa wielokrotnie dyktują większe wartości. Mając to na uwadze, dolną granicę wyceny można określić na ok. 130-150 zł za metr kwadratowy, przy czym spółki o ustalonej marce, mające na koncie nagrody oraz wyróżniające się realizacje, podnoszą ją do blisko 250 zł za metr czy choćby więcej. Co prawda projekt można zamówić taniej, natomiast koszt kilkudziesięciu złotych za metr za projekt indywidualny to już dumping cenowy, jaki nie zapewnia pewności klasy ani solidności zrobienia.