Yerba mate jest napojem, który przygotowuje się na bazie liści i gałęzi ostrokrzewu. Ze względu na swoje właściwości prozdrowotne jest często wybierany jako alternatywa dla kawy. Jakimi właściwościami cechuje się yerba mate i dlaczego warto ją pić?

Czym jest yerba mate?

Jak zostało wspomniane na początku, yerba mate to napój na bazie liści i gałęzi ostrokrzewu. Rosną one na terenie Paragwaju, Urugwaju, Argentyny oraz Brazylii. Liście oraz łodygi przez okres do 24 godzin są suszone, dzięki czemu zachowują one swoją naturalną gorycz. Przygotowanie yerba mate należy rozpocząć od wsypania do 3/4 naczynia, a następnie zalaniu ciepłą lub zimną wodą. Naczyniem może być specjalny dzbanuszek- tykwa lub też zwykły kubek. Napój należy pić przy wykorzystaniu bombilii- specjalnej rurki filtrującej susz.

Działanie yerba mate

Picie yerba mate niesie za sobą szereg korzyści prozdrowotnych, co jest związane bezpośrednio ze składnikami znajdującymi się w ostrokrzewie. Regularne spożywanie yerby działa oczyszczająco, poprawiając przy tym odporność, wspierając także proces odchudzania. Ponadto reguluje ciśnienie krwi i wykazuje działanie stymulujące pracę serca. 

Yerba mate jest kopalnią polifenoli czyli przeciwutleniaczy, które wykazują działanie antynowotworowe, zaś witaminy A oraz E poprawiają jakość skóry i paznokci. Yerba to również napój bogaty w kofeinę. Przekłada się to na zahamowanie uczucia głodu, zniwelowanie zmęczenia i poprawę samopoczucia. Dużą przewagą jest jednak brak konsekwencji długoterminowych. 

Czy warto pić?

Bez cienia wątpliwości yerba mate można uznać za napój godny uwagi ze względu na swoje właściwości pobudzające i prozdrowotne. Jest ona skarbnicą różnej maści witamin oraz minerałów. To także idealna konkurencja dla kawy, która w przeciwieństwie do niej nie wykazuje żadnych konsekwencji zdrowotnych w długim terminie. 

Yerba mate można pić na ciepło, jak i na zimno dzięki czemu można ją pić zarówno latem, jak i zimą. Spożywanie yerba mate to same zalety i brak jakichkolwiek wad. Również sama dostępność specyfiku jest bardzo duża. Wystarczy udać się do pobliskiej herbaciarni lub zamówić przez internet. 

Podsumowanie

Reasumując, yerba mate to wyjątkowy napój podawany zarówno na ciepło, jak i na zimno, który jest bogaty w witaminy, minerały oraz polifenole. Wykazuje działanie mocno pobudzające i poprawiające samopoczucie. Mimo, że sam smak jest mocno gorzki i pozostawia wiele do życzenia to warto przełamać się i spróbować choćby ze względu na swoje właściwości prozdrowotne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj