Pulsoksymetr to narzędzie, o jakim zrobiło się głośno w okresie pandemii. Mierzy on saturację krwi, więc pozwoli na określenie wysycenia krwi tlenem. Wybrane pulsoksymetry pozwolą również na pomiar tętna krwi. Pulsoksymetry to niezwykle dobre narzędzia, jakie kupisz w umiarkowanej cenie.

Pulsoksymetr – reguła funkcjonowania

Reguła funkcjonowania pulsoksymetru polega na zastosowaniu działania pulsoksymetrii, więc przekazywania światła czerwonego oraz podczerwonego o różnorodnej długości fali. Hemoglobina ma możliwość do pochłaniania różnorodnej długości tychże fal, co jest zależne od tego, czy dostarcza tlen – oksyhemoglobina, lub jest tego tlenu odebrana – hemoglobina odtlenowana/zredukowana. Pracując w podłożu o owe procesy, pulsoksymetr liczy stan jej wysycenia tlenem, natomiast efekt stosowany jest w procentach. Kolejnym parametrem, jaki możemy zmierzyć dzięki pulsoksymetrowi jest tętno, gdyż narzędzie to stosuje pulsacyjny sygnał tworzony poprzez krew arterialną w palcu.

Pulsoksymetr – do czego go potrzebujesz?

Pulsoksymetr jest narzędziem medycznym o danym wykorzystaniu – mierzy tętno (puls) i saturację. Zwykle nie jest to rzecz, jaką ma się pod ręką w prywatnej apteczce, tak na wszelki wypadek, ponieważ niegdyś może się przydać. Są natomiast sytuacje, w jakich jego zakup ma sens, tymże bardziej iż nie jest to wielki koszt. Dużo osób zastanawiając się nad tymże, który pulsoksymetr kupować, zwraca uwagę przede wszystkim na wartość. Już za blisko 100-200 złotych można kupować odpowiedni pulsoksymetr, jaki będzie odpowiedni na własne sprawy.

Jaki pulsoksymetr wybrać?

Dobierając pulsoksymetr należy wziąć pod uwagę docelowe wykorzystanie pulsoksymetru, typ pulsoksymetru jaki będzie najlepszy dla rodzaju robionych wymiarów i wiek chorego. Dla osób uprawiających sport, jakie robią wyrywkowe, regularne testy pulsu oraz saturacji w większości wypadków będzie starczył pulsoksymetr na palec popularnie zwany pulsometrem napalcowym. Należy pamiętać, iż pulsometr mierzy tylko wartość pulsu / tętna tymczasem puls oxymetr mierzy też wysycenia krwi tlenem.

Pulsoksymetr napalcowy – czy jego rezultat jest pewny?

Pulsoksymetry wykorzystywane w instytucjach lekarskich to tzw. pulsoksymetry stacjonarne. Taki sprzęt potrzebuje nieustannego dostępu do źródła prądu, natomiast prócz poziomu saturacji wskazuje też ciśnienie krwi oraz kontrolę oddechu. Kolejną oceną tychże sprzętów lekarskich są pulsoksymetry przenośne, jakie wykonane zostały do wykorzystywania ich w domowych warunkach – dzielą się na narzędzia napalcowe czy nadgarstkowe. Owe pierwsze cieszą się dużą sławą zwłaszcza z racji na ich kompaktowy wymiar, natomiast również natychmiastowy czas wykonywania wymiaru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj